Такелажем називають сукупність пристосувань, які використовуються в усіх галузях людської діяльності. Сьогодні поняття такелажу пов'язують і з різноманітними пристроями для захоплення, підйому і переміщення об'ємних і важких вантажів.

По суті, такелаж – це сукупність різних пристосувань для підняття, навантаження або фіксації вантажів. Він складається з ланцюгів, сталевих тросів, а також всіляких кріпильних елементів: карабіни, ланки, скоби такелажні, талрепи, коуші й затискачі всіх видів, вертлюги та т. п. Природно при різних такелажних роботах необхідно придбання і використання спеціального такелажу залежить від маси й висоти підйому вантажу.

Що таке такелажне обладнання: види та використання

До такелажного обладнання, а саме до найпоширеніших його видів відносяться різноманітні системи роликового характеру, які здатні до переміщення вантажів вагою від восьми до дванадцяти тонн. Також в арсенал такелажників входять такі види засобів, як лебідки різного типу, спеціальні гідравлічного типу візки. 

Ще одним різновидом даного устаткування є домкрати, які можуть бути підкатного типу і рейкового типу. Далі йдуть такі елементи, як поліспасти та спеціальні механізми важільного принципу дії. Необхідними елементами у складі такелажного устаткування є також спеціальні швелери. Вони мають розсувний принцип роботи. Вони використовуються у тому числі для монтажних верстатів.

До такелажного обладнання доцільно віднести й спецтехніку спеціального призначення. Такою технікою є крани та всілякі маніпулятори. Дана техніка використовується при перевезенні особливо великогабаритних видів вантажів, для їх захоплення і навантаження на транспортний засіб. До додаткових типів пристроїв відносяться спеціальні настили й помости різного розміру. Дані елементи полегшують проведення вантажної роботи на підйомній спецтехніці.

Вибір того або іншого типу такелажного устаткування як правило залежить від габаритів вантажу і його маси. Також особливістю такелажного устаткування є його здатність взаємодоповнювати один одного. Так, при використанні транспортної платформи (монтажного верстата) використовуються домкрати та важелі для підйому вантажів. При вазі вантажу вище номінального, доцільно використання одночасно декількох платформ.

Класифікація об'єктів і техніка безпеки

Такелаж може бути різних видів: 

  • скоби;
  • гаки;
  • карабіни;
  • ланки;
  • затискачі;
  • точки кріплення і так далі. 

Крім того, можна виділити дві великі групи даних пристосувань: такелаж вантажний і монтажний. Перший вид використовується в процесі роботи з вантажами: підйомом, перевезенням. Другий – при різних монтажних роботах на будівництві та інших об'єктах.

Всі такелажні пристосування, що надійшли для монтажу перед виконанням робіт оглядають і проводять випробування в робочому положенні. Устаткування, що знаходиться в експлуатації в процесі роботи періодично контролюють. 

Крім того, через певні терміни пристосування проходять випробування міцності в умовах схожих з робочими. Заради безпеки працівників забороняється наближатися до обладнання. 

Домкрати випробовуються статичним навантаженням, що перевищує граничне не менш ніж на 10%. При цьому гвинти (рейки, шток) повинні бути висунуті в крайнє верхнє положення. Результати тестів міцності заносять у журнал.

Сталеві канати поліспастів, розчалок, відтяжок, тяг, стропів перед застосуванням на кожному новому об'єкті необхідно піддавати технічному огляду. Його результати заносять у журнал, який повинні вести начальник, виробник робіт або майстер монтажної дільниці. 

Перед експлуатацією нероз'ємних з'єднань тросів слід перевірити, чи відповідають вони вимогам нормативних документів, потім випробувати їх на зусилля, що дорівнює 1,25 максимального робочого, результати випробувань заносять у журнал.