Перевозити незакріплені вантажі по автомобільних і залізних дорогах заборонено правилами. Забезпечити безпеку перевезення контейнерів і вантажів в кузові транспортних засобів можна за допомогою спеціальних пристосувань. Для фіксації й організації оптимального розміщення елементів і виробів застосовуються стяжні ремені (ретчети) різних типів і призначення.

Різновиди та конструктивні особливості стяжних ременів

Для організації безпечного транспортування великогабаритних вантажів використовують пристосування з крюками: стяжні ремені, а також спеціальні автовозні ремені.

Усі види виробів, за допомогою яких можна безпечно перевозити закріплені на платформах і в кузовах конструкції негабаритів і вантажі, мають підвищену міру еластичності. Вироби відрізняються невисокою вартістю і підвищеною стійкістю до дії зовнішнього середовища (поліестер не схильний до гниття і корозії, а внаслідок збільшення кількості шарів, підвищується міцність виробу). Серед інших переваг стяжних ременів відмічають малу вагу. Для зберігання кріплення не вимагається багато міста – в змотаному виді виріб досить компактний, займає мінімум місця і зручний у зберіганні.

Ремені з крюками є стрічками різної ширини й довжини, на кінцях яких закріплений один або декілька кріпильних елементів – крюків. Вироби без крюків кільцевого типу так само як і усі інші різновиди стрічок, оснащені храповим механізмом, за допомогою якого забезпечується натяжка, затиск і фіксація поліестерової смуги. Важіль храповика має фіксовані розміри та доповнений планкою з пружиною для регулювання довжини ременя, завдяки яким вдається отримати необхідне зусилля для рівномірного стягання кріпильної стрічки.

Ремінь стяжний – це спеціальне пристосування, за допомогою якого можна повністю запобігти інерційному сповзанню або переміщенню вантажу по платформі. Використання цього кріпильного пристрою дозволяє надійно захистити вироби, що транспортуються, від зміщення при русі ТЗ.

Автовозними ременями заведено називати текстильні кріпильні пристрої для перевезення легкових автомобілів і малогабаритної колісної техніки на автовозах або вантажних залізничних платформах.

Пристосування для фіксації транспортних засобів є конструкцією, що складається з поліестерової стрічки, натяжного механізму (храповика), накладки пластикової або гумової й 3-х крюків, за допомогою яких забезпечується фіксація вантажу на поверхні кузова трейлера або залізничної платформи. 

Вибір ременя для фіксації вантажів: нюанси й критерії

Підібрати потрібний тип ременя можна, знаючи характеристики вантажу і враховуючи можливі ризики при транспортуванні виробів. Основними критеріями, які впливають на вибір того або іншого виробу, грунтуються на показниках гранично допустимого навантаження.

Основні критерії, які варто врахувати при підборі типу і виду стяжних ременів для фіксації вантажів:

 •  вид матеріалу;
 • запас міцності (значення максимального навантаження, сили на розрив);
 • спосіб кріплення;
 • значення максимального подовження стрічки.

Серед найбільш поширених причин, які призводять до виникнення аварійних ситуацій в дорозі, відносять не лише:

 • неправильний підбір ширини стрічки або храповика,
 • зневага значенням сили натягнення,
 • невірно вибраний метод застосування спеціальних ременів для кріплення,

але і зневага вимогами до розміщення предметів в кузові вантажного автомобіля або на платформі.

Основними рекомендаціями, які дозволяють забезпечити збереження довіреного вантажу і мінімізувати виникнення ризиків, є правильний вибір стяжних ременів і додаткових елементів, які дозволяють надійно зафіксувати вантажі. Рекомендується застосовувати стрічки, довжина яких перевищує розміри виробів. Також особливу увагу слід приділити ширині ременів і якості храповика, підбираючи їх виходячи з параметрів вантажу, що перевозиться.

Варіанти та особливості кріплення вантажу на автотранспорті

Вибір способу кріплення залежить від характеристик вантажу і призначення ременів. При необхідності закріпити на платформі або кузові автомобіля контейнерів і великогабаритних виробів і вантажів негабаритів (меблів, устаткування) використовуються стяжні ремені з крюками.

Для перевезення:

 • віконних блоків,
 • листових покрівельних матеріалів (металочерепиці, шиферу),
 • облицювальних матеріалів,
 • пиломатеріалів (дрів, дощок)

а також газових балонів використовуються ремені стяжні кільцеві. Такий тип ременів дозволяє надійно закріпити вантаж по колу.

При необхідності забезпечення транспортування гусеничної автомобільної техніки (дорожньою, військовою), яка не може самостійно пересуватися по автодорогах, застосовують автовозні ремені особливої конструкції. За допомогою цих пристосувань також можна закріпити турбіни, генератори й інше устаткування, для якого характерні велика маса і габарити.

При виборі відповідного виробу також слід враховувати такі характеристики, як довжина і коефіцієнт подовження. Підбір ременів і способів кріплення виробів, перевезення яких здійснюється транспортними засобами, слід робити відповідно до нормативних вимог.

Допоміжні засоби для безпечного кріплення вантажів

Для зниження можливих ризиків також застосовують додаткові пристосування, до числа яких входять:

 • дерев'яні пристрої розпорів (планки, бруски, «черевики»);
 • стійки;
 • щити;
 • протиковзні мати.

Спосіб кріплення, вид закріплюваного вантажу, розмір, форма і вага елементу – є основними критеріями, які впливають на вибір додаткових (страхувальних) засобів.

Використання для зміцнення вантажу різних предметів, які не призначені для цих цілей, заборонено!