Від правильної оцінки стану сталевих тросів безпосередньо залежить безпека працівників. Терміни її проведення: 1 раз в декаду або кожен раз перед початком використання підйомних механізмів, а також при сертифікації. Огляди на предмет браку проводяться ліфтерами, кранівниками, машиністами, слюсарями, електромонтерами та інженерами. Застосування дефектоскопів дозволяє виявити іржу, втрату перерізу, стирання і обрив елементів.

Оцінка браку: норми для сталевих канатів

При перевірці стану сталевих тросів підвищену увагу приділяють проблемним зонам, що включає ділянки закладення кінців, кріплення, зношені частини та відрізки, що проходять через вирівнюючі конструкції.

Виріб не придатний до подальшого використання, якщо підпадає під такі норми:

 1. На 40% і більше зменшився перетин зовнішніх дротів, незалежно від протяжності дефектної області.
 2. Присутні обриви сердечника або його внутрішній знос. Область пошкодження становить понад 10% від номінального розміру (для малокрутящихся виробів – 3% і більше).
 3. Обірвано одне або кілька пасом.
 4. Діаметр троса збільшився на 7%. Відбувається в результаті набухання сердечника під дією вологи і його подальшого замерзання.
 5. Виріб сплющився по довжині.
 6. З'явилася хвилястість, видима по поздовжній осі. Особливо небезпечно, коли збігається спрямування таких хвиль та звивки троса.
 7. Виріб розшарувався на ділянці, рівній по протяжності його шести діаметрам.
 8. Присутні заломи, перегини, перекручення, дефекти звивання кошикоподібної форми.
 9. Розірвані 2 і більше дротин на ділянці, рівній по протяжності шести діаметрам виробу.
 10. В межах довжини каната, рівній тридцяти його діаметрам, обірвані 16,6 % дротів (для вантажелюдських і людських підйомних установок) і 33,3 % дротів – для вантажних.
 11. Виявлені ознаки деформації під впливом температури – сажа, обвугленість, зміна кольору.
 12. Виріб подовжився на 0,5% від робочого розміру або більше.

При внутрішньому контролі браку необхідно перевіряти стан змащення внутрішніх елементів і сердечника, враховувати ступінь корозії, зминання й обриви. Якщо для підйому вантажу використовується 2 канати одночасно, то кожен з них оцінюється окремо. Заміну забракованих виробів проводять у найкоротший термін.

Бракування в залежності від зносу, корозії

Візуально знос має такі ознаки: зникають западини між дротами, з'являються плоскі грані зовнішніх елементів змінюється колір – з'являється нетиповий металевий блиск. Канат бракується відповідно до таких норм:

 • зменшився діаметр зовнішніх дротів на 40 % і більше;
 • загальний діаметр виробу зменшився на 7% від норми в результаті стирання дроту або пошкодження корозією, навіть якщо немає видимих розривів;
 • зменшилася товщина зовнішньої дроту в закритих конструкціях на 50 % і більше.

Довжина зношених і корозійних ділянок не враховується при оцінці браку.

Отримати консультацію фахівців компанії «УкрЕкоПродукт»

Сталеві троси та такелаж – це основний профіль нашої компанії. Зв'язавшись з нашими менеджерами телефоном або через форму на сайті, ви можете отримати детальну консультацію з тонкощів експлуатації продукції, а також замовити канати, стропи, буксирувальні троси та інше обладнання, що пройшло сертифікацію. Щоб придбати вироби, які підходять під ваші умови експлуатації, потрібно детально розібратися в їх характеристиках. Менеджери нашого інтернет-магазину завжди готові допомогти вам в цьому.