Стропами заведено називати спеціальні пристосування, за допомогою яких закріплюють і переміщають різні громіздкі вантажі. Без сталевих канатних стропів неможливо організувати роботу в портах, на будівельних майданчиках або в складських приміщеннях. Незамінними є металеві канати при необхідності транспортування великогабаритних виробів.

Види канатних строп і їх конструктивні особливості

Пристрій сталевих канатних строп відрізняється від конструкції інших пристосувань для обв'язування і переміщення вантажів. Пристосування виготовляються з металевих дротів, звитих в пасма при виробництві сталевих канатів. При виробництві певних дестів сталевих канатів застосовується високовуглецева сталь. Усередині кожного сталевого стропу, який складається зі сталевого каната, знаходиться органічний сердечник з прядива.

Усі різновиди канатних строп заведено класифікувати за характеристиками:

 • вантажопідйомність;
 • довжина;
 • діаметр каната;
 • спосіб захоплення вантажу.

Вантажопідйомність канатів, які застосовуються для виробництва строп, може варіюватися від 630 кг до 50 т. Довжина сталевих тросів може починатися від 1 м.п. і досягати 15 м.п., а в деяких спеціальних замовленнях – і більше. У діаметрі вироби можуть бути від 6,2 і до 46,5 мм. За способом захоплення вантажу усі пристосування заведено ділити на 2 групи: гілкові (використовуються для зачепу) і петлеві (використовуються для обв'язування).

Канатні стропи розрізняють за конструкцією. При маркуванні виробів застосовується спеціальна абревіатура:

 1. Строп 1СК (одногілковий) або чокер. Конструктивною особливістю стропу такого типу є наявність однієї канатної гілки, забезпеченої спеціальними металевими проставками-коушами, що оберігають петлі каната від швидкого зносу і різних ушкоджень. За бажанням клієнта можуть бути застосовані коуші різних ДЕСТ (ів).
 2. Строп 2СК (двогілковий). Конструкцією передбачається наявність двох гілок, закріплених на підйомній ланці, до якої вони кріпляться за допомогою такелажних скоб/ланок. Нижні частини канатних гілок забезпечені вантажозахватними крюками або к-л ін. елементами.
 3. Строп 4СК (чотиригілковий або «павук»). Це пристосування за конструкцією ідентично 2СК, але має більшу кількість канатних гілок для зручності зачеплення вантажів різної конфігурації.
 4. Строп УСК- 1 (СКП) або універсальний строп, що є сталевим канатом із запресованими петлями. Цей тип пристосування відносять до категорії універсальних прямих стропів.
 5. Строп УСК- 2 (СКК- 1) або універсальний строп канатний кільцевий. Є закільцьованим відрізком сталевого каната.

Поширеним елементом гілкового стропу вважається канатна гілка або ВК. Цей елемент є допоміжним в конструкції будь-якого гілкового сталевого стропу. ВК обов'язково забезпечена коушами з двох сторін для збільшення терміну експлуатації усього виробу.

Сфера застосування канатних строп

Канатні стропи застосовуються при організації навантажувально-розвантажувальних робіт в різних сферах, починаючи від будь-яких типів виробництв і закінчуючи сферою складських господарств в т.ч. і на цих виробництвах. Використовують сталеві троси не лише в складському господарстві, але також і на підприємствах ін. різних галузей (металургія, хімія, перероблювання і так далі), а також будівельних майданчиках.

Одним з варіантів використання стропу УСК1 (СКП) є обв'язування громіздкого вантажу. 1СК за наявності коуша застосовується для зачеплення, а строп СКП – у якості чалки. Вантажопідйомність 1СК, як правило, не перевищує 20 т за умови використання каната діаметром не менше 46,5 мм.

Канатні стропи 2СК можна використати для транспортування вантажів що мають дві точки кріплення/ зачепу масою до 25 тонн. За допомогою павука (строп 4СК) переміщають предмети, що мають не менш 4-х точок зачеплення, наприклад, морські контейнери. Сертифіковані вироби, які ми робимо, вільно витримують навантаження до 50 тонн, оскільки проходять відповідні випробування, відбірковані та супроводжуються паспортами якості. За допомогою УСК2 (СКК1) обв'язують і беруть “на зашморг” труби, колоди й інші елементи, які можна застропувати таким чином за допомогою каната. Канатна гілка ВК є допоміжним елементом і застосовується при комплектації гілкових видів стропів.

Переваги й недоліки сталевих канатних стропів

Канатні стропи мають ряд переваг. Серед них виділяють:

 • міцність на розрив (стійкість до високих навантажень і різких підйомів);
 • гнучкість;
 • прийнятна вартість;
 • зносостійкість.

Серед основних недоліків використання канатних строп відмічають:

 • ушкодження забарвлених поверхонь вантажу;
 • потенційна можливість ушкодження пальців рук стропальника із-за надірваних дротів канатних звивань;
 • невисока ремонтопридатність;
 • необхідність організації складського зберігання;
 • висока вага виробу в порівнянні з тими.

У число недоліків також відносять неможливість застосування канатних строп для обв'язування крихких елементів.