Міцність сталевого троса – це один з основних критеріїв його оцінки. Від міцності виробу, яка визначається його товщиною, конструкцією і способом виготовлення, залежить допустиме навантаження сталевих канатів.

Міцність сталевого каната характеризується двома параметрами: найменшим та найбільшим навантаженням. Мінімальне навантаження, при якому плетений стрижень починає руйнуватися, визначає його розривну міцність. 

Найбільше зусилля, при якому канат експлуатується довго і без порушення цілісності, визначає його робочу міцність. Останній з параметрів також називається допустимим зусиллям. Саме від нього залежить, яку кількість вантажу витримує канат.

Допустиме навантаження сталевих тросів

Допустиме зусилля характеризується кількістю вантажу, який канат може піднімати тривалий час без втрати цілісності. 

Значення допустимого завантаження канатів (P) вимірюється в ньютонах і обчислюється відношенням розривного зусилля (R) до коефіцієнту запасу міцності (k): P=R/k. Коефіцієнт запасу міцності, що вибирається при розрахунках залежить від умов експлуатації та призначення сталевого троса.

Значення може бути отримано двома способами: руйнуванням троса цілком, або розривом окремих його дротів з подальшим підсумовуванням. Оскільки дроти завантажені нерівномірно, ці показники різняться.

Так, 5-милимметровый канат, розривне зусилля якого дорівнює 14,70 кілоньютонів, руйнується повністю. Якщо ж розрахунки ведуться за сумарним розривним навантаженням дротів, то розрахункову величину зменшують на 17%.

Яке навантаження витримує сталевий трос?

Допустиме навантаження тросів при такелажних роботах розраховується в залежності від їх товщини (діаметр в міліметрах). Одиниця її виміру – кілоньютон (1 кН), який дорівнює 102 кг. Нижче представлена допустиме навантаження для тросів різної товщини:

  • 2 мм – 0,47 кН;
  • 3 мм – 1,06 кН;
  • 5 мм – 2,94 кН;
  • 6 мм – 4,24 кН;
  • 8 мм – 7,52 кН;
  • 10 мм – 17,6 кН.

При зусиллі від 47 до 174 кг плетені стрижні товщиною 2-10 мм будуть працювати тривалий час без руйнувань каната або його окремих елементів. А ось найменше навантаження, необхідне для розриву, варіюється від 235 кг для самих тонких плетених стрижнів до 5880 кг для канатів діаметром 10 мм.