Стропи   спеціальні пристосування, призначені для переміщення вантажів. Обладнання використовується у різних температурних умовах. Для захоплення вантажу пристосування оснащене ланкою, гаком або кільцем. У разі роботи з великогабаритною тяжкістю можна причепити талреп, який збільшить вантажопідйомність пристрою. 

Види стропів: основні характеристики

Найчастіше використовуються три типи стропного обладнання: 

  • текстильне (стрічкове);
  • канатне;
  • ланцюгове.

Перший вид призначений для легких вантажів, які піддаються пошкодженню металевим оснащенням. Найчастіше це меблі, побутова техніка і крихкі предмети. Текстильні стрічки виготовляються з полімерних ниток з шаром захисної тканини. Вантажі переміщуються шляхом обхвату або обв'язки. Робоче навантаження не повинне перевищувати вагу переміщуваного предмета, а довжина — габарити вантажу. Так, стрічка з тканини з максимальним навантаженням на 1 т має семиразовий запас міцності. 

Ланцюгові стропи більш універсальні, а по гнучкості не поступаються стрічковим. Пристосування бувають одне-, двох - і трьохгілкові. Для виготовлення гілок застосовують вуглецеву сталь класу 8.8 з легуючими добавками. П'ятиметрова ланцюгова стропа 4СЦ витримує вантаж до 45 т. А кільця на кінцях дозволяють навішувати їх на гак підіймального крана. 

Стропи з канатів — це плетені дротяні троси. Вони відрізняються високим запасом міцності. Багатодротова конструкція не зношується і забезпечує виняткову надійність обладнання. 

Чим відрізняються стропи та де їх використовують

Текстильні пристосування виділяються такими відмінностями:

  • невелика маса;
  • гнучкість;
  • стійкість до впливу кислот. 

З текстильними стрічками безпечно працювати, бо вони не мають гострих країв. Це дозволяє такелажникам більш зручно і швидко проводити роботи. Однак обладнання з текстилю не підходить для високоточної роботи, а також в умовах екстремальних температур. 

Ланцюги виділяються підвищеною міцністю і стійкістю до впливу іржі. Однак велика маса обмежує використання цього виду. Так, ланцюгові гілки застосовують в металургії та машинобудуванні. З їх допомогою переміщують листовий метал, заготовки, а також ковші. 

Пристосування з канатів застосовуються для підйому великогабаритних вантажів. Так, їх використовують під час проведення такелажних робіт на заводах, складах, при вантажоперевезеннях, а також у портах. 

Які стропи вибрати?

Якщо порівнювати характеристики та рівень затребуваності, то краще всього обирати ланцюгові пристосування. Вони мають більшу гнучкість. Тому відсутні обмеження за способом стропування. Також ланцюги відрізняються більшим терміном служби й не бояться агресивного середовища. А в разі розривного навантаження миттєвий розрив не відбувається. 

Але в разі переміщення крихкого вантажу підійдуть стропи з текстилю. Вони не залишають ушкоджень, характерних для металевих пристроїв. Стрічки з тканини значно спрощують роботу з обкладки такелажу.