Термін «такелаж» з'явився за часів, коли ще ходили морські судна. У той час це називали системою тросів, канатів та блоків. Вона призначалася для керування спуском і підйомом морського обладнання, а також для перенесення великих вантажів з землі на палубу і назад. Часи змінюються, і слова знаходять нове призначення. Сьогодні до такелажу відносять не тільки троси, ланцюги, але і весь процес переміщення і закріплення великогабаритних вантажів.

Що таке такелаж і його особливості

Як і всі процеси по підйому, такелажні роботи повинні здійснюватися з наданням особливої уваги безпеці людей і співробітників. Весь процес складніший, ніж здається з боку. Вантажі необхідно транспортувати безпечно, правильно закріпленими, щоб виключити будь-яку можливість падіння або перекидання предметів. Для цієї мети були створені і відпрацьовані спеціальні інструкції, найман персонал, задіяний в підйомних роботах, який повинен пройти початкову підготовку і мати документи. 

Такелажне обладнання відноситься до пристроїв і елементів, які використовуються для безпечного підйому і маневрування об'єктів, як частина запланованої системи, впровадженої групою монтажників. Вона включає в себе безліч компонентів, які використовуються для закріплення і переміщення навантаження, щоб полегшити весь процес і гарантувати його успішне виконання. Галузі, в яких часто застосовується такелажне обладнання, включають будівництво, проектування та організацію заходів.

При підйомно-розвантажувальних роботах необхідно враховувати безліч чинників. Одним з таких міркувань є те, які види такелажного оснащення застосовувати. Існує багато різних засобів і механізмів, які можна використовувати для переміщення важких вантажів. Який з них необхідний, залежить від вашої конкретної роботи. Все такелажні роботи індивідуальні, тому необхідні великі знання про такелажні інструменти і методи роботи. 

Такелажне обладнання умовно ділять на дві основні категорії: жорсткі і гнучкі кріплення. В основному при вантажно-розвантажувальних роботах використовують гнучкі з'єднання. За допомогою жорсткого такелажу відбувається фіксація гнучкої оснастки до вантажу, який необхідно перемістити. Спільне використання гнучкого та жорсткого обладнання дає створити систему для здійснення розвантажувально-навантажувальних маніпуляцій з важкими об'єктами. 

На які види поділяються жорсткі кріплення?

До жорстких з'єднань відносять: гаки, рим-болти, скоби, коуши, блоки, карабіни і гайки.

  1. Гаки. Їх використовують при підйомі важкого устаткування. Вони призначені для виключення ризику зісковзування і зазвичай виготовляються зі сталі. Такелажні гаки можуть бути різних конструкцій і розмірів для підйому різних типів вантажів. Вони різняться в залежності від розміру отвору для гачка, званого горловиною. Кожна модель транспортного крюка має свої обмеження по вазі і рекомендації по вимірюванню, які необхідно враховувати при виборі відповідного гака для конкретного завдання.
  2. Скоби. Вони являють собою металеві ланки, які дозволяють швидко приєднувати і від'єднувати різні види транспортного устаткування. Скоби зазвичай являють собою сталеву петлю, яка закривається штифтом певного типу, що забезпечує надійне з'єднання між такелажним обладнанням при підйомі вантажів. Розділяють скоби двох видів: омегаподібні і прямі. Вони бувають різних розмірів. Скоба незамінна для швидкого кріплення або щоб з'єднати між собою інше такелажне обладнання.
  3. Карабіни. Вони є дуже суттєвим захисним засобом, завдяки якому сталевий трос або канат не роз'єднається і не відчепиться. Таке оснащення часто використовується на сумках, повідках для собак, снастях у рибалок. Карабіни застосовні в багатьох сферах. Вони являють собою гак або одиночну ланку ланцюга з засувкою, що дозволяє з'єднати предмети, оснащені петлями. Перед вибором карабіна обов'язково врахуйте, в якій сфері він буде використовуватися.
  4. Коуши. Це металевий зігнутий пристрій, який встановлюється в петлю троса і захищає його від натирання і зламів, а також фіксує саму петлю. Застосування коушів сильно подовжує термін служби троса. А їх розміри мають прямий взаємозв'язок з діаметром троса, який буде використовуватися. 
  5. Блоки. Підйомні блоки застосовуються, коли потрібно підняти дуже важкі об'єкти і вантажі. Їх розрізняють за кількістю роликів, типу і виду використовуваного каната. Існують однороликові, двороликові. Пластикові блоки використовуються при роботі з канатами з синтетики і штучних матеріалів, а металеві – з канатами зі сталевих волокон. Вони бувають різних розмірів і можуть нести вантажі вагою майже до 30 тонн. Є також блоки з металевим шківом, які призначені для зміни спрямованості руху троса і збільшення сили в вантажопідйомної техніки.
  6. Рим-болти. Вони складаються з кільця і болта з різьбленням різного кроку. Такі болти діють як точки кріплення в такелажних схемах і використовуються для створення петель з канатів або тросів. Рим-болти можуть використовуватися на різьбових з'єднаннях, так як мають стандартне різьблення. Вони можуть бути самих різних розмірів і матеріалів, щоб відповідати різним типам і розмірам вантажів. Стандартні рим-болти і болти з вертлюгом – два найбільш поширених типу. Такий такелаж дуже стійкий до будь-яких впливів навколишнього світу і може прослужити тривалий час.
  7. Сталеві гайки. Гайки з нержавіючої сталі використовуватися разом з рим-болтами. Розмір, який слід використовувати, залежить від ваги вантажу, а також від його форми. Деякі з найбільш часто використовуваних гайок в оснащенні – це шестигранні, куполоподібної форми, підйомні гайки з вушками, кулькові накінцівники і баранчикові гайки. Цей тип такелажного устаткування зазвичай виготовляється з нержавіючої сталі, і ці гайки зазвичай можна знайти як з правим, так і з лівим різьбленням.

Коротко кажучи, жорсткий такелаж – це різні деталі (іноді досить непростий форми), які дають зв'язати і зафіксувати гнучкі з'єднання такі як ланцюги, троси та канати і утримувати різні навантаження.

Що відносять до гнучких кріплень?

До гнучкого такелажу відносять наступні види з'єднань: ланцюги, канати, троси.

  1. Канати. Вони найменші за вагою з гнучких з'єднань. Цей такелаж доступний з різною вантажопідйомністю, що дає користувачам надійне і гнучке рішення для здійснення підйомних операцій. Виготовляється він з окремо взятих сталевих дротів, часто до них додають синтетичний або рослинний сердечник, який потрібен для опори. Завдяки йому зменшується деформація каната і зменшується навантаження по радіусу. Канат вибирається виходячи з умов, в яких його будуть використовувати.
  2. Ланцюги. Це надійне рішення для підйому, яке оснащено зручною зв'язкою гачків для більш легкого кріплення. Ланцюги не тільки мають різні обмеження по вазі, але і мають сильну стійкість до механічного тиску. Він являє собою безліч пов'язаних між собою круглих сталевих ланок. Його найчастіше використовують для обв'язки вантажів.
  3. Троси. На відміну від ланцюгів вони більш зручні й компактні. Троси використовуються для установки і переміщення важкого устаткування. Вони часто зміцнюються декількома нитками дроту з вуглецевої сталі або частіше з нержавіючої сталі, зазвичай у вигляді спіралі для додаткової міцності. Троси можуть бути покриті або оцинковані для захисту від зовнішніх впливів. Вони можуть бути різних розмірів і різних специфікацій. 

Деякі з аксесуарів, які використовуються разом з тросами – це гільзи, затискачі та обмежувачі. Ці аксесуари для обладнання роблять троси більш функціональним для здійснення вантажопідйомних маніпуляцій.

Такелажні роботи мають безпосереднє відношення до небезпечних видів, і їх поведінка регулюється допуском екіпіровки, в якій уточнюється вид і місце дій, учасники перераховуються і закріплюються за відповідальною особою. При переміщенні великих тягарів вкрай важливо користуватися якісним і надійним такелажем. Навіть незначні помилки при виборі можуть обійтися ціною людських життів.