В наші дні неможливо проведення логістичних операцій без застосування засобів механізації. Це лебідки, стаціонарні і мобільні крани та інші пристрої. Всі вони мають в своєму складі вантажозахоплювальні пристрої, які використовуються для виключення самовільного переміщення товарів в процесі навантаження. 

Ланцюгові стропи — один з найпоширеніших видів такелажних аксесуарів, широко застосовуваних у виробничих цілях і для виконання будівельних робіт. Вони повинні відповідати таким основним вимогам.

Вантажопідйомність стропа повинна бути більша за масу переміщуваного вантажу. Це забезпечить деякий запас міцності. 

Виріб повинен мати заводське маркування, відповідну діючим технічним умовам. Вона включає повну назву підприємства, що виготовило такелаж, його заводський номер, гранично допустиме навантаження, місяць і рік наступних випробувань. При відсутності маркування експлуатація пристрою не допускається.

Робочий діапазон температур, в якому виріб зберігає свої характеристики, повинен бути в межах від -40 до +200 ° С. Воно може використовуватися при температурах до +400 ° С, але при цьому здатність навантаження зменшується на 25%. 

Переваги ланцюгових стропів

У порівнянні з іншими вантажозахоплюючими пристроями, вироби, що розглядаються, характеризуються максимальною вантажопідйомністю і широким температурним діапазоном. Тому при вирішенні ряду специфічних логістичних завдань у них немає конкурентів. 

Критерії якості

Експлуатація такелажу повинна бути припинена при збільшенні розміру ланки ланцюга більше 3% від номінального або при зменшенні перерізу більше 10%. 

Контроль за відповідністю захоплень перерахованим вимогам покладається на організацію, яка експлуатує вантажопідйомний механізм.

Види ланцюгових пристроїв

Кількість ланцюгів (гілок) в вантажозахоплювальному аксесуарі може бути від 1 до 4-х. Крім того, випускається такелаж універсального (кільцевого) типу, який використовується для навантаження продукції методом обв'язки.

Приклади позначення: 1СЦ32х116, 31,5 — строп ланцюговий одногілковий, калібр полотна 32х116, маса переміщуваного майна до 31,5 т. Ці пристрої надають можливість навантаження предметів, забезпечених транспортувальними петлями. 

В позначенні 32х116 перше число (в розглянутому прикладі 32) це перетин ланки, а друге — максимальна відстань між його внутрішніми поверхнями, все в мм. 

УСЦ 6х18, 1,8 — універсальний строп ланцюговий кільцевий, калібр полотна 6х18, здатність навантаження 50 т. 

Класи міцності розглянутих виробів регламентуються міждержавним стандартом ГОСТ EN 818-4-2011 «Ланцюги сталеві з круглих коротких ланок для підйому вантажу». Відповідно до цього документа виділяють ланцюга 4,5,6,8 і 10 класів. Кожному з них відповідає номінальна напругу при мінімальному зусиллі на розрив: 400, 500, 630, 800, 1000 Н / мм2 відповідно. Таким чином, чим вищий клас, тим міцніше полотно.

Області використання

Можливість використання описуваних захоплень при максимальних температурах дозволяє застосовувати ці пристрої в металургійному виробництві, наприклад, при литті сталі. 

Крім того вони незамінні при транспортуванні будівельних матеріалів, таких як залізобетонні плити, металопрокат, предмети з гострими краями і різна тара. Застосування для цієї мети інших вантажозахоплювальних пристроїв може призвести до псування і товарно-матеріальних цінностей, і такелажу. Ці вироби менш надійні, ніж канатні, оскільки виходять з ладу раптово. Тому їх необхідно регулярно ретельно оглядати.