Типи строп, зо існують, знаходять застосування при проведенні найрізноманітніших робіт. Вони незамінні у виробництві й сільському господарстві, газовій, нафтовій, лісовій і будь-якій іншій промисловості, при здійсненні вантажних операцій і на будівельних майданчиках. 

Від якості й надійності такелажу залежить не лише цілісність вантажів, але і безпека персоналу, працюючого з ними. Усі існуючі конструкції діляться на три види: канатні, текстильні й ланцюгові.

Робочим тілом канатного стропу є канат, сплетений з безлічі сталевих дротів однакового діаметру. Залежно від числа гілок розрізняють одногілковий або багатогілковий тип. Останній складається з двох і більше канатів, які з'єднуються кільцем. Окрім цього, методом плетіння виготовляються кільцеві й двопетльові троси. Останні є канатом, що формує кільця з двох сторін стропу. Вони здатні проходити крізь отвори й забезпечувати високу міцність кріплення.

За допомогою сталевих строп зручно переміщувати великогабаритні або особливо важкі вантажі, укомплектовані скобами, кільцями або провушинами для захоплення. Вибір способу захоплення вантажу і кількість переплетених канатів залежить від типу вантажу і характеристики робіт.

Види ланцюгових строп за кількістю гілок

Ланцюговий такелаж є самим універсальним. Він використовується для переміщення будь-яких вантажів. Його основні переваги перед іншими виробами аналогічного призначення — стійкість до механічних ушкоджень і гнучкість. Зовні такелаж є ланцюгом з високоміцних ланок, які з'єднуються за допомогою методу зварювання. Розрізняють наступні види виробів:  кільцеві, петльові, одно- і багатогілкові. Їх вибір і застосування залежать від характеру вантажу. 

Ланцюгові троси є єдиним видом підйомних пристосувань, термін використання яких не обмежений. На них кріпляться бирки з маркуванням. Воно складається з:

 1. Ідентифікаційного номера;
 2. Робочої довжини;
 3. Характеристик вантажопідйомності.

Додатково слід зазначити наступні характеристики ланцюгового такелажу :

 • здатність ланок витримувати високі температури аж до відкритого вогню;
 • можливість легкого очищення і зручного складування;
 • тривалий період експлуатації;
 • неможливість нанесення ушкоджень гострими предметами;
 • ремонтопридатність.
 • певним недоліком є порівняно висока ціна і велика вага ланок.

Остаточний вибір виду вантажопідйомного пристосування слід робити, виходячи з умов проведення робіт і характеру вантажу.

Види текстильних стропів

Текстильні стропи по праву можна назвати бережливими. Для їх виготовлення використовується текстильна поліестерова стрічка шириною 30-300 мм, вантажопідйомність, що забезпечує від 0,5 до 15 т. Для легкого орієнтування троси забарвлюються в різні тони залежно від номінального робочого навантаження. 

Розрізняють петльові, круглопрядні й кільцеві вироби. Застосування такелажу цього виду ідеальне для переміщення крихких вантажів: поліетиленових і пластикових заготівель, деревних матеріалів або забарвлених конструкцій. При використанні виробів з текстильних ниток мінімальний ризик отримання травм працівниками

Безперечною перевагою текстилю є його мала вага і високі показники еластичності. З цієї причини з ним зручно працювати й легко транспортувати.

Вироби також маркуються. На внутрішню сторону петлі нашиває вінілова бирка з вказівкою:

 1. Серійного номера;
 2. Її типу;
 3. Робочої довжини;
 4. Максимальній вантажопідйомності.

Додатково можна виділити наступні характеристики виробів з поліестеру:

 • високу стійкість до стирання кінців;
 • збереження робочих якостей в інтервалі температур від - 60 до +100°С;
 • стійкість матеріалу до дії розчинників, нафти, більшості кислот, морської води й лугів;
 • мінімальне подовження ниток при максимально допустимому навантаженні. Цей параметр складає усього 4%;
 • високий електроопір;
 • низьке водопоглинання. При 20ºС воно складає не більше 4%.

Але є і мінуси — чутливість до гострих і шорстких поверхонь через еластичність.