В процесі експлуатації найшвидше зношуються елементи, які випробовують підвищені навантаження або потрапляють під дію зовнішніх чинників. У їх числі – сталеві стропи. Як і інші різновиди пристосувань для підйому або переміщення вантажів за допомогою підйомних механізмів, сталеві канати потребують своєчасної заміни.

Вибраковування сталевих канатів: як не пропустити момент

Сталеві канати, призначені для використання у зв'язці з підйомними механізмами різних типів – лебідками, ліфтовими кабінами або фунікулерами, відрізняються підвищеною міцністю і низькою мірою зношування.

Особливу увагу слід приділяти канатам, частини яких перебувають в постійному контакті зі шківом. Оцінити якість троса також треба в:

 • місцях кріплень і з'єднань;
 • ділянках біля рухливих і нерухомих блоків;
 • кінцях або замках троса.

Потреба в заміні сталевих канатів виникає при виявленні дефектів виробу. На потребу проведення негайної заміни тросів впливає виявлення одного (чи декількох) дефектів, серед яких:

 • внутрішній або поверхневий знос (локальний або по усій протяжності);
 • часткове зменшення перерізу (при виявленні розриву сердечника);
 • глибока корозія внутрішнього або зовнішнього шару;
 • активне подовження після прироблення виробу;
 • зменшення внутрішнього діаметру дротів;
 • видимі обриви або розрив пасм (особливо часто зустрічається в місцях зіткнення зі шківом).

Вибраковування канатів повинне статися й у тому випадку, якщо при огляді вдалося виявити зміни розмірів або напряму звивання, наявність деформацій (хвилястості, перегинів, заломів). Не можна використати троси, в яких відсоток відносного подовження перевищує встановлену норму. Заборонено використати вироби, переріз сердечника якого зменшився більш ніж на 10% або збільшився більш ніж на 7%. Негайній заміні підлягають троси, зовнішні шари дротів в яких зношені більш ніж на 50%.

Якщо при візуальному огляді вдалося відмітити зміну кольору на ділянці або по усій протяжності сталевого каната, гар або сажу на дроті, вузлах або відрізках, то трос також підлягає негайному вибраковуванню.

Негайної заміни потребують стропи, на яких виявлений вихід із замку зовнішніх дротів. Не можна використати для підйому/переміщення вантажів і конструкцій виробу, що мають ушкодження, заподіяні дуговим електричним розрядом, високою температурою.

Методи проведення контролю якості сталевих канатів

Контроль якості сталевих конструкцій, що випробовують максимальні навантаження і потрапляють під дію зовнішніх несприятливих чинників, проводиться відповідно до вимог, викладених у відповідних нормативних документах.

Перелік робіт за оцінкою придатності сталевих канатів припускає проведення декількох видів огляду, до числа яких входять:

 1. Візуальний огляд. Метод включає огляд каната за допомогою спеціальних оптичних пристосувань. Цей метод не дає можливості оцінити міру зносу виробу, але дозволяє знайти пошкоджені в процесі експлуатації ділянки дротів.
 2. Непрямі дослідження. Цей метод припускає проведення непрямої оцінки технічного стану виробу. За основу береться інтегральна методика дослідження за кутовими й лінійними деформаціями.
 3. Дефектоскопічні процедури. При оцінюванні придатності каната застосовуються дефектоскопи, принцип роботи яких грунтується на ультразвуковій або рентгенівській діагностиці або магнітоскопії. Цей метод дозволяє знайти обрив дротів в пасмах, відмітити ділянки, знос яких перевищує нормативні значення.
 4. Інструментальні операції. За допомогою цієї технології вдається виявити відхилення від норми прямолінійності, а також оцінити міру зносу троса. Прилади дають можливість заміряти подовження каната на одній ділянці або по усій протяжності, а також упізнати переріз (поперечний діаметр проволікав) каната.

Отримані в ході контрольних вимірів і процедур значення порівнюють з показниками норми. Відсоток зносу дає зрозуміти, чи придатний цей канат до подальшої експлуатації, або ж виріб підлягає терміновій заміні.