Такелажні блоки: конструкція та застосування

Людством вже багато століть назад було винайдено пристрій, одночасно просте та ефективне, що виконує переміщення вантажів. Все гранично просто: такелажний блок складається з кількох деталей, які взаємодіють та спрощують переміщення вантажу. У блоці є шків, що обертається навколо своєї осі та переміщує трос. Подібний пристрій часто зустрічається на будь-якому будівництві. Тягове зусилля блоку збільшується, коли змінюється напрям руху. Працює механізм за принципом важеля. 

Види такелажних блоків для вантажів

Матеріал блоків та їх конструкція може бути різними. Двох типів зустрічається шків: нейлоновий та металевий. Якщо йдеться про троси, тоді використовують сталевий, а якщо для поліпропіленових канатів, то нейлоновий. Краще не використовувати нейлоновий шків і металевий трос спільно через швидку зношування елемента.

Різновиди блоків:

 • блоки, в яких є вертлюг і без нього (призначений, щоб змінювати кут повороту вантажу);
 • двухшкивні, трехшкивні та одношкивні;
 • нікельовані та оцинковані.

Самі блоки складаються з корпусу, для виготовлення якого використовують метал. Усередині корпусу нагель, а ролик - це той же шків з поглибленням. Між роликами є перегородка, яка не дозволяє, щоб трос з'їхав і перешкоджає його тертя. Вертлюг потрібен, щоб канат не перекручувався. Самі невеликі розміри диска призначаються для роботи з вагою не більше 1,2 тонни - це їх вантажопідйомність.

Принцип дії блоку для троса

Такелажне пристосування є сукупністю різних елементів, після з'єднання яких утворилася система, здатна підіймати, фіксувати та переміщати вантаж. Саме блок допомагає зменшити зусилля під час руху вантажу за принципом важеля. У цьому полягає його важлива робота.

Які додаткові елементи можуть мати блок: гак, скоби, запори, карабін, щоку. Конструкція може бути закритою та відкритою. Випускають різні моделі, розраховані на різну вагу та мають різний діаметр.

З якою метою використовують сталевий такелажний блок:

 • розворот конструкції;
 • підйом вантажу;
 • зниження сили тертя;
 • переміщення.

Коли необхідно виконати підйом вантажу або перемістити його, щоб знизилося навантаження, але при цьому не постраждала якість, використовують керамічні блоки. З їх допомогою збільшується вантажопідйомність обладнання і стає можливим переміщення вантажу на будь-яку висоту. Головне, щоб витримав трос і не підвело кріплення. Ручна праця з допомогою також спрощується і робота виконується легше.

Сфера застосування такелажного блоку

Рухомий ролик у блоці дуже потрібен, оскільки бере участь безпосередньо у виробничих завданнях, тому, якість його має бути відповідним. Деякі види механізмів застосовують у домашніх умовах, коли потрібно виконати вантажно-розвантажувальні роботи та під рукою є канат, щоб вийшла готова система. Також знадобиться гак, що чіпляється за вантаж. Коли потрібно витягнути транспортний засіб зі снігового замету або з грязьової ями, достатньо буде взяти подібний механізм, встановити відповідним чином і застосувати його.

В яких галузях можна зустріти такелажний пристрій: 

 • будівельна сфера;
 • мостові крани;
 • монтажна;
 • судова сфера;
 • такелажна область.

Завдяки застосуванню такелажних блоків виходить значною мірою підвищити продуктивність праці, оскільки знижується навантаження устаткування. Полегшується переміщення вантажу, знижується тертя між різними елементами конструкції, збільшується сила. Матеріал можна зафіксувати та утримувати у певному положенні. Головне - надійне кріплення та правильного діаметра ланцюг. Якщо вона буде занадто товстою, то карабін не витримає чи вона застрягне. А тонка не витримає вагу самого вантажу.

Як правильно підібрати трос до блоку

У різних сферах людської діяльності знайшли застосування сталеві канати чи троси. Вони відрізняються міцністю та довговічністю. Важливо при їх виборі звертати увагу на діаметр, від якого залежить вантажопідйомність. Також варто враховувати метал та його показники міцності. Складнощі вибору пов'язані з величезним асортиментом, що є на сучасному ринку.

Однозначно слід переконатися в наявності сертифіката канатного виробу, що свідчить про пройдені випробування та вказує максимально допустиме навантаження. Сталеві троси є гнучким виробом, що складається з пучків дроту, які обвивають один одного. Іноді вироби покривають тонким шаром алюмінію або цинку, щоб уникнути корозії.

Щоб правильно підібрати сталевий трос, потрібно знати особливості його будови. Кількість кісок (пасм) у ньому може бути різне. Внутрішній сердечник теж має різну будову. Насамперед слід задуматися, для яких саме цілей використовуватимуть троси, яким вони піддаватимуться навантаженню. Тому вибирають канати з одинарною звивкою, подвійною або потрійною. Якщо хочеться, щоб трос прослужив довше, слід вибрати його з дроту з покриттям. Від стану сталевого троса залежить безпека на виробництві, тому їх краще оглядати регулярно, щоб уникнути травматизму.