У сфері промислового виробництва, у будівельній галузі, судноплавстві, комунальному господарстві проводяться операції з транспортування та вантажно-розвантажувальних робіт. Для підйому, підвісу, фіксації вантажів, переміщення використовують різного роду захоплення та вантажопідйомні пристрої. У складі такелажних засобів знайшли широке застосування й круглоланкові ланцюги.

Класифікація зварених круглоланкових ланцюгів 

Згідно з визначенням, ланцюг являє собою виріб, що складається з кінцевого числа рухомих елементів, з'єднаних між собою. Круглоланковий тип передбачає виготовлення ланок овальної форми зі сталевого прутка/дроту круглого перерізу. Формування гнучкого з'єднання проводиться шляхом послідовного просування кожного наступного елемента в попередній. Кінці зігнутого прутка зварюються, утворюючи міцну конструктивну комірку. Для виготовлення застосовується низьковуглецева, легована або високолегована сталь. Від виду матеріалу залежить міцність готової зварної конструкції.

Згідно з діючими стандартами залежно від розміру кілець встановлюються два типи ланцюгів із ланками із прутків/дроту круглого перерізу:

 • коротколанкові;
 • довголанкові.

Обидва типи виготовляються за вищеописаним принципом, але мають свої особливості.

Конструкція ланцюга з короткою ланкою 

Принципова відмінність виробів цього типу полягає у формі ланки, наближеної до кола, а також у розмірних та міцнісних характеристиках. Відповідно до стандарту DIN 5685, вони належать до типу А з наступними параметрами:

 • крок (t), що дорівнює довжині отвору –12–52 мм;
 • калібр (d), що відповідає діаметру прутка – 2–10 мм;
 • ширина (b), що вимірюється зовні щонайменше ланки – 8–52 мм;
 • граничне навантаження, що відповідає руйнівному зусиллю – 1,25–5,3 кН.

Для виготовлення металевого виробу використовується оцинкована сталь з нанесенням захисного покриття методом гальванічного або гарячого цинкування. Товщина шару значно менша за міліметр, попри це його ефективність дуже висока.

Конструкція ланцюга з довгою ланкою 

Основна різниця з попереднім варіантом полягає у співвідношенні довжини та ширини кільця. Крокове значення майже вдвічі більше за поперечну величину і становить 22–83 міліметри. Зміна розміру осередків знижує вагу одного погонного метра вантажного ланцюга, робить його більш гнучким і менш витратним. За DIN 5685 вироби належать до типу С.

Залежно від класу, що характеризує якості міцності, всі круглоланкові пристрої поділяються на:

 • загальне призначення – 1–5 класів;
 • вантажні та тягові для підйомних механізмів – 6, 7 класів;
 • вантажопідйомні для складних такелажних робіт та великих навантажень – 8 класу.

Щоб уникнути негативних ситуацій, пов'язаних з порушенням цілісності несучого елемента, необхідно застосовувати вироби відповідно до їх призначення.

Державні стандарти для круглоланкових ланцюгів 

Виробництво коротколанкових та довголанкових ланцюгів має здійснюватися на підставі вимог ДЕСТ, а також затверджених у встановленому порядку технічних умов та нормативних актів. На сьогодні для круглоланкових виробів діють такі стандарти:

 • ДЕСТ 7070-75 – для варіантів загального призначення;
 • ДЕСТ 2319-70, ГОСТ 2319-81 – для вантажних та тягових нормальної міцності;
 • ДЕСТ 25996-97 – для високоміцних для гірничого обладнання.

Для промислового виробництва, орієнтованого на експорт металевої продукції до Європи, необхідно забезпечити її якість згідно з європейськими нормами. Тому багато виробів виготовляються відповідно до таких стандартів:

 • DIN 5685 – визначає вимоги до конструкції некаліброваного ланцюга з короткою та довгою ланкою;
 • DIN 766 та DIN763 – те, що й попередній стандарт, але з установкою параметрів для каліброваних варіантів.

Підтвердженням відповідності нормативним вимогам є сертифікат.

Чим відрізняються калібровані ланцюги від некаліброваних 

Згідно з ДЕСТом зварні круглоланкові вироби з короткою і довгою ланкою можуть проводитися з різним ступенем точності крокової довжини. На підставі цього стандартом встановлені два виконання з наступними параметрами:

 • А1 – калібровані з допустимим відхиленням 1–2,5%;
 • А2 – некалібровані з похибкою до 4%.

У зв'язку з більш жорсткими вимогами на розміри внутрішньої довжини, калібровані вироби можуть працювати із зірочкою, що має спеціальні гнізда. Некалібровані застосовуються тільки разом з гладкими блоками та барабанами.

Сфера застосування круглоланкових ланцюгів 

Область застосування металевих виробів визначається типом, допустимим навантаженням, калібром (діаметром перерізу) та кроком. У зв'язку з великим номенклатурним переліком варіантів, можна знайти рішення будь-якого механізму та умов робіт. Так, у місцях з великими навантаженнями підійдуть коротколанкові пристрої. Це може бути:

 • підйом та закріплення вантажів;
 • пристрій розтяжок та підвісок;
 • несучі компоненти такелажних пристроїв;
 • довготривале підвішування різних об'єктів.

Одночасно цей тип виробів не призначений для експлуатації в місцях з ударними навантаженнями та особливо відповідальними вантажами.

Довголанкові варіанти мають меншу несучу здатність, у зв'язку з чим знаходять практичне застосування як огороджувальних підвісів, для господарських потреб, випасу худоби, в колодязях та інших малонавантажених додатках. Замовити онлайн у зручний для вас час сталеві троси, а також такелажне обладнання пропонуємо у торговельно-виробничій компанії УкрЕкоПродукт.