Як правильно підібрати трос для свердловинного насоса

Облаштування свердловини - відповідальний захід, завершальний її етап - занурення насосного обладнання в трубу і безпосереднє його підключення до трубопроводу. Всі знають, що труба вузька. Тому з зануренням виникають складності.

Електронасоси завжди так кріпляться до водопровідних труб, а в якості страховки виступає мотузка або трос. Нерідкі випадки, коли відбувається розрив труби ПНД (саме на ній висить свердловинний насос), також рветься і кабель. Щоб витягти обладнання назовні, необхідно спочатку приєднати до нього страхувальний трос. Матеріали для його виготовлення використовують різні, відрізняється і товщина.

Різновиди тросів для обладнання свердловин:

  • нейлонові або капронові шнури;
  • сталеві троси в ПВХ оболонці;
  • сталеві троси з оцинковки;
  • троси з нержавіючої сталі.

У кожного з перерахованих варіантів має свої переваги та недоліки. Їх необхідно розглянути детальніше, аби не переплачувати двічі та заощадити не тільки гроші на трос, але і на придбання дорогого обладнання.

Капроновий трос

Цей варіант вибирають з-за простого монтажу і доступною вартості. У деяких моделях насосів вони входять в заводську комплектацію і є готовим рішенням, прискорює опускання в колодязь і закріплення агрегату. Капроновий трос високоміцний і може витримати вагу до 6 кг. Крім того, синтетика проявляє стійкість до гниття і не реагує з водою. При правильному закріплення мотузки вона не перетреться. Чи варто згадувати про низькій вартості? Як вже було вище згадано, іноді їх просто вносять в заводську комплектацію. 

Нержавіючий трос

Нержавіюча сталь - це першокласний матеріал для кріплення страхувального. Її термін служби необмежений. Одним-єдиним, але в той же час високим недоліком можна вважати вартість виробу. І саме тому канат нержавіючий є недоступними для основної категорії громадян.

Плюси нержавіючих тросів:

  • на них не діє корозія;
  • міцність порівняно з іншими варіантами;
  • навіть висока навантаження не впливає на зносостійкість;
  • безпеку для здоров'я (не контактує з водою і не впливає на її якість, не погіршує смакові характеристики);
  • стійкі до перетирання.

Коли йдеться про дороге обладнання для свердловин, то не варто економити на страхувальних тросах. Інакше можуть виникнути неприємні ситуації та доведеться платити двічі.

Оцинкування - варто її використовувати для виготовлення троса

Даний кріплення можна вважати універсальним рішенням, так як оцинкований сталь прослужить десятиліттями. Саме за довговічність споживачі люблять оцинковані троси. Також вони доступні за ціною, а їх асортимент досить великий. Коли вибирають діаметр троса, ну то потрібно пам'ятати не тільки про міцнісних характеристик, якими володіє оцинковка, але і про зручність експлуатації, правильно вибрати затискач. Коли мотузка має маленький діаметр, то при опусканні та підійманні обладнання вона врізається в долоню і навіть може привести до порізів.

Сталевий трос в ПВХ оболонці

Тільки на перший погляд ПВХ обплетення не потрібне і не має жодного значення. Насправді, саме вона допомагає сталевим тросикам витримати експлуатацію протягом тривалого часу. Навантаження на обладнання йде чимало. При частих опусканнях обладнання страхувальний канат треті об обсадні колони свердловини. У цей час і відбувається пошкодження обплетення. В результаті він швидко згниває. Саме тому і стали використовувати ПВХ оболонку, щоб зробити конструкцію міцнішою. Слід пам'ятати, що діаметр каната в обплетенні потрібно міряти по зовнішньому діаметру його обплетення.

Як правильно розрахувати діаметр троса

Це питання є дуже важливим, тому що звичайна мотузка однозначно не підходить як страхуючий елемент - кожен міліметр каната має величезне значення. А ось те, якого діаметра труба, не має значення. Згідно з наявною практикою для промислового та звичайного обладнання з невеликою продуктивністю (приблизно 10 м3) встановлюють канат 2 мм, щоб виконати монтаж на глибину від 10 до 50 метрів. У цій справі навіть один міліметр має значення. Нижче наведено таблицю, з якої видно, що глибина свердловини та товщина троса є взаємозалежними величинами.

Відповідності глибини свердловини та діаметру використовуваного троса

Глибина (у метрах)

Вага (в кілограмах)

Діаметр сталевих тросів

Діаметр тросів в ПВХ оболонці

до 15

до 50 кг

2мм

3мм

від 15 до 50

від 50 до 100 кг

3мм

4мм

від 50 до 80

від 100 до 200 кг

4мм

, 5мм

більше 80 

більш 200 кг

5мм,

6мм

Свердловинний насос повинні монтувати професіонали, які в курсі того, як глибина свердловини впливає на навантаження, який потрібно використовувати затиск, який підійде кабель, на що вплине міцність і чому вода іноді змінює свій смак. Вода та її якість безпосередньо залежить від того, яке використовують обладнання для її видобутку з надр землі, задіяна корозія. Навіть оплетка каната може мати значення. 

Особливості монтажу

Троси кріпляться до обладнання за допомогою спеціальних вушок. Попередньо формують петлю із затискачами. Без використання коуша не вийде, тому що в місцях, де з'єднуються троси з вухами насосів, через можливе тертя петлі можуть перетертися і зруйнуватися. Бажано впроваджувати не менше двох затискачів. Краще досягти того, щоб не було натягу, а існувало послаблення. Навіть у тому випадку, коли урвище відбудеться в місці, де агрегат з'єднується з фітингом, він продовжить висіти саме на канаті, який його страхує. Верхні кінці каната закріплюють за болти на оголовку або поперечну штангу.