Оцинкований або нержавіючий кріплення

При виборі кріплення для вантажів (скоби такелажні, коуші, талрепи, гаки тощо) часто виникають суперечки з приводу матеріалу виготовлення такого виробу: цинк або нержавіюча сталь. Обидва ці металу відрізняються своєю підвищеною стійкістю до корозії, а також несприятливим промисловим і погодних умов. 

Відмінність цих матеріалів в тривалому періоді використання, склад, спосіб виробництва. Метизи з нержавійки можуть бути дорожче оцинкованого "побратима". Така ціна обумовлена поліпшеними показниками стійкості до різних умов. 

Переваги та недоліки оцинкованого кріплення

Процедура оцинкування кріпильних конструкцій виглядає так: ванну з цинковим розчином опускають метизи та залишають там на кілька годин (при необхідності можливе повторне занурення). Коли кріплення дістають з розчину, їм дають просохнути. У підсумку виходить оцинковане кріплення. Ціна кріплення з урахуванням оцинкування все одно буде доступніше, ніж продукти з нержавійки. 

Ціні відомий такими властивостями:

  • стійкість до змін температури;
  • період використання може досягати двох десятиліть;
  • низька електропровідність;
  • міцність до навантажень тиску. 

Кріплення, яке було під впливом оцинкування, майже не відрізняється стійкістю до дії кислоти. Цинк легко вступає в реакцію з кислотами, а нержавійка на них просто не дає ніякої реакції. 

Для виробництва оцинкованих металевих виробів використовується вуглецева сталь, на яку наноситься тонкий шар цинку - він захищає від корозії. Корозійна стійкість та інші характеристики кріплення залежать від технології нанесення цинкового шару.

Завдяки термодифузійному методу можна отримати захисний шар завтовшки 6-50 мкм. Таке покриття не може самовідновлюватися, але є стійким до деформуючих, механічних впливів і деформації.

Кріпильні елементи, оцинковані гальванічним способом, мають захисний шар 4-20 мкм.

Переваги та недоліки неіржавіючого кріплення

Виготовлення кріплення з нержавіючої сталі складніше, якщо порівнювати з оцинкуванням. Сплав сталей легується різними добавками хімелементів: хром, нікель, марганець. У результаті такої комбінації на поверхні створюється стійка до корозії плівка, переважною властивістю регенерації з плином часу. До головних переваг кріплення з нержавіючої сталі відносять:

  • екологічну безпеку;
  • ударостійкість;
  • легкість в обробці сталі;
  • підвищена стійкість до корозії, опір в помірних кислотних середовищах;
  • період експлуатації кріплення з нержавіючої сталі може досягати 50 років.

Для виготовлення кріплення використовують нержавіючу сталь марок А2 та А2 з різними класами міцності - 50, 70, 80. Крім цього, є харчова неіржавіюча сталь А4-80. 

нержавіюче кріплення характеризується високою корозійною стійкістю. Крім цього він успішно протистоїть впливу більшості кислот, добре переносить перепади температур, естетично виглядає навіть при тривалій експлуатації.

Оцинкований або нержавіючий кріплення - що вибрати?

Головне при виборі матеріалу для свого кріплення – розуміти, де і як будуть використані металовироби. Якщо кріплення буде піддаватися лише незначним опадів, дорогої нержавійці немає сенсу. Але, якщо виріб буде контактувати з кислотами або їжею, тут немає ніяких варіантів - доведеться витратитися на кріплення, який буде виготовлений з нержавіючої сталі та прослужить не один рік.

Вибір між оцинкованим і нержавіючим кріпленням залежить від умов його експлуатації. Якщо це агресивне середовище і з'єднання буде постійно піддаватися впливу вологи, кислот, перепадів температур, краще не економити та купити нержавіючі металовироби. Кріпильні елементи зі сталей А2 та А4 широко застосовуються в харчовій і хімічній промисловості, медицині, стоматології, суднобудуванні, приладобудуванні та інших сферах господарства.

Оцинковані метизи коштують значно дешевше нержавіючих. Але вони менш стійкі до дії кислот і перепадів температур. Якщо в процесі експлуатації цинковий шар буде пошкоджений, сталь почне іржавіти. Одночасно з цим якісно виготовлений оцинковане кріплення з покриттям, нанесеним за допомогою гарячого цинкування, зможе прослужити кілька десятиліть. Оцинковані метизи використовують у будівництві, машинобудуванні, сільському господарстві, для спорудження мостів та дорожніх огорож.