Стропи являють собою спеціальні вироби, призначені для фіксації вантажу (крім крихкого). Вони забезпечують його збереження в процесі підйому, перенесення, транспортування. Зовні стропи схожі на трос, канат або ланцюг, насичену гаками. Для їх виготовлення застосовується сталева ланцюг, здатна витримувати високі температури.

Термін експлуатації ланцюгових строп

Для безпечного здійснення грузотранспортіровочних робіт ланцюгові стропи потрібно зберігати в певному стані. За справністю стежать інженери, технічні працівники, а також представники відповідних контролюючих органів.

Наявність дефектів провокує:

 • розриви;
 • пошкодження вантажу при падінні;
 • негативний вплив на інше обладнання;
 • небезпека для життя працівників.

Залежність терміну експлуатації виробів від часу відсутня. Необхідність вибракування ланцюгових строп виникає тоді, коли виявлені пошкодження і порушена захист. Їх наявність можна виявити в процесі планової перевірки, періодичного огляду, обставини, внаслідок якого було нанесено ушкодження.

Перевірка стану виробу проводиться співробітником підприємства, що виступають відповідальним за виконання робіт з підйому вантажу. Їм може бути майстер, механік і т.д. Проводитися вона повинна мінімум раз в 10 днів. Частота може збільшуватися залежно від умов роботи.

Види ланцюгових строп

Існує безліч класифікацій в залежності від вибраної ознаки. По вантажопідйомності вони можуть бути 1-67 тонн, а по довжині - від 0,5 до 20 метрів (понад виробляються під замовлення).

Також вироби відрізняються за типом захоплення вантажу. Виділяють такі класи, як:

 • гілкові;
 • кільцеві.

У гілкових є 1-3 гілок. У верхній частині присутня овальна ланка, а у нижній - елементи, для захоплення вантажу, за допомогою яких проводиться зачеплення поклажі.

Кільцеві вироби відрізняються дещо інший конструкцією. Кінці ланцюгів кріпляться на спеціальній сполучній ланці. Так утворюється замкнуте кільце, від чого й пішла назва.

Загальноприйнятою класифікацією виступає та, що використовують виробники. Випускаються стропи:

 1. Одно-гілкові (1СЦ) - можуть експлуатуватися самостійно або виступати як частина стропа з безліччю гілок.
 2. Дво-гілкові (2СЦ) - здатний витримувати високі навантаження, на відміну від 1СЦ. У разі, коли загальна ланка можна розібрати, два стропа подібного виду дозволяють зібрати один, що нараховує 4 гілки.
 3. Чотиригілкові (4СЦ) - також називаємо павуком або ланцюговим павуком. Застосовується для транспортування вантажів, що характеризуються нетрадиційним видом, формою.
 4. Гілка ланцюгова (ВЦ) - найбільш часте використання відзначається як запасні частини для інших виробів. Також може застосовуватися окремо в процесі переміщення, обв'язки поклажі. Виріб поставляється з кільцями, гаками.
 5. Ланцюгові кільцеві або універсальні - дозволяють забезпечити повноцінні обхват вантажу, що характеризується наявністю гострих країв. Використовується як самостійно, так і в тандемі з іншими видами виробів.

Для того щоб зрозуміти, який строп застосовується, досить поглянути на його маркування. Вона включає відомості про вид, вантажність, довжину.

Норми вибракування ланцюгових строп

Існують певні вимоги, згідно з якими проводиться вибракування ланцюгових строп. Вони свідчать про те, що крім певної частоти перевірки стану строп, є моменти, на які потрібно звертати увагу. Це дозволить як продовжити термін служби, так і вчасно провести заміну.

Забороняється використовувати вироби, що відрізняються:

 • відсутністю або ушкодженням бирки, паспорта, маркування, запобіжних замків;
 •  різницею в довжині гілок при вільному провис;
 •  подовженням ланки або ланок понад 5% від початкового значення;
 • зменшенням діаметра перетину понад 8%.

Також є ряд інших особливостей, які виключають подальшу експлуатацію стропа. До них відносять:

 • наявність тріщин, полон, розшарувань, надривів, вм'ятин, корозії;
 • пошкодження поверхні (вона зносилася), що провокує скорочення площі поперечного перерізу мінімум на 10%;
 • присутність деформацій, що скорочують вихідні габарити мінімум на 5%;
 • пошкоджені з'єднання.

Робити ремонт подібних виробів забороняється.

Як продовжити термін служби?

Є два основних способи, що дозволяють продовжити термін служби ланцюгових строп. Перший полягає в правильному зберіганні виробів. На них не повинні впливати агресивні фактори, включаючи розпечені метал, хімічні реагенти, нафтопродукція. Температура зберігання повинна бути від -25 до +45 ° C. Мінімально допустима вологість повітря становить 20%, а максимально - 80%.

Другий метод збереження довговічності полягає в тому, щоб проводилася відповідна експлуатація схемних пристосувань для захоплення вантажу. Стропи слід підвішувати на певні стенди, використовувати за призначенням, а також не перевищувати їх вантажопідйомність, вказану в паспорті СГП.

В процесі застосування виробів, необхідно дотримуватися діючих нині правил, слідувати попередньо розробленим схемам. При наявності мінімальних пошкоджень елементів, потрібно проводити їх заміну. Дотримання подібних правил дозволить використовувати ланцюгові стропи протягом максимально можливого терміну.